Opublikowano Dodaj komentarz

Z Rózgą do Ślubu – idea projektu

W XXI wieku żyjemy postępem, nowinkami technologicznymi. Pędzimy przed siebie, oglądamy się na modę. Chcemy być „światowi” i zapominamy o korzeniach. A przecież każdy z nas jest w pewnym sensie osadzony w tradycji. Opiera się ona na wartościach, które zarówno teraz jaki i kilka wieków temu, są potrzebne i aktualne. Jedną z nich jest wspólnotowość. I tak właśnie zrodził się pomysł na projekt „Z Rózgą do Ślubu”. Jego misją jest zachęcenie współczesnych panien młodych do sięgania do korzeni i inspirowania się słowiańskimi tradycjami.

Projekt jest też próbą przywrócenia świetności rózdze weselnej. Tak, Rózdze. Ale nie w rozumieniu suchego badyla, czy niechcianego prezentu pod choinką, a obiektu obdarzonego niezwykłymi mocami – jednego z najważniejszych symboli tradycyjnego słowiańskiego wesela. Niesłusznie zapomnianego i wypartego przez wywodzący się z krajów anglosaskich bukiet. A gdzie się kupowało taką rózgę – zapytacie może? Nigdzie. Rózgę wiło się wspólnie na rózgowinach. Ten niezwykle istotny dla społeczności Słowianek obrzęd, pozwalający na zacieśnienie więzi i stworzenie k o b i e c e g o k r ę g u, polegał na wspólnym wiciu rózgi weselnej, wianków, śpiewaniu i pieczeniu kołacza w przeddzień zaślubin. Rózgowiny były więc prekursorkami współczesnego wieczoru panieńskiego.

Marzy mi się, aby panny młode porzuciły bukiety na rzecz Rózgi, i to z nią szły do ślubu. Marzy mi się również, żeby zawiązała się piękna społeczność #zrózgądoślubu. Nie tylko panien młodych, które będą wybierały Rózgę jako alternatywę dla klasycznego bukietu, ale wszystkich kobiet które się dołączą do naszego wirtualnego kręgu.

Strona powstała przede wszystkim z myślą o przyszłych pannach młodych, konsultantkach ślubnych czy druhnach, które poszukują innej konwencji niż ta, którą możemy zastać na większości polskich ślubów i wesel. Absolutnie nie krytykuję tego, co przyszło do nas z Zachodu czy świata filmu. Po prostu pokazuję, jak można nadać tej wyjątkowej uroczystości inną, wywodzącą się z naszych, słowiańskich korzeni oprawę.

Zapraszam Was do świata słowiańskich bogini, rytuałów i magii unikatowych  przedmiotów, które nie tylko zdobią, ale również mówią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *